Bişektomi Yanak İnceltme Nedir?

“Hollywood Yanağı” ameliyatı olarak da bilinen bişektomi operasyonu ile erkeksi bir görünüme sebebiyet veren dolgun ve yuvarlak yanaklarda daha keskin hatlara sahip olarak daha Feminen bir görünüm sağlayan bir incelme amaçlanmaktadır. Bişektomi operasyonu ile istenilmeyen yuvarlak ve tombul yüze daha çekici ve daha genç bir görünüm kazandırılmış olur ayrıca yanak göreceli olarak daha uzun görünür elmacık kemikleri belirginleşir.

Yanaklardaki Dolgunluğun Sebebi

Özellikle ergenlik dönemi ve sonrası dönemlerde meydana gelen hormonal değişiklere bağlı; gebelik dönemi ve sonrası; ilaç kullanımı veya sık kilo alıp verme gibi durumlarda yüzde bölgesel yağ birikimi olabilir. Bu yağ birikimi yanaklarda çiğneme kasları çevresinde biriktiği zaman yanaklarda estetikten uzak dolgun ve yuvarlak bir görünüm oluşmaktadır. Bişektominin amacı da bu dolgunluğu oluşturan çiğneme kasları etrafındaki yağ dokusunu ortadan kaldırarak daha keskin yüz hatları ile birlikte bireye daha çekici bir görünüm kazandırmaktır.

Bişektomi Kimlere Yapılır

Saydığımız nedenlerle yanaktaki dolgunluktan şikayeti olan ve bu operasyonla sonuç alabileceğimizi düşündüğümüz 20-25 yaş üstü hastalarımıza yukarıdaki amaçlar doğrultusunda bişektomi operasyonunu önermekteyiz. Bişektomi operasyonu yüzde uygulanacak yüz germe, çene ucu estetiği ve rinoplasti gibi diğer operasyonlarla aynı seansta kombine olarak da uygulanabilir

Bişektomi İşlemi Nasıl Yapılır

Operasyon öncesi hasta ile birlikte istekleri değerlendirilir ve işlem hakkında bilgi verilir. Ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon olmaması için hastalarımızın ağız içerisinde aktif bir enfeksiyona sahip olmamalarına özellikle dikkat edilmektedir.

Bişektomi Yanak İnceltme Ameliyatı

Bişektomi ameliyatı genel anestezi altında veya sedasyon denilen uyku hali altında yapılır. Ağız içerisinde çalışılacağından lokal anesteziyi tercih etmiyoruz. Operasyon  45 dk -1 saat arasında sürmektedir. İşlem sırasında ağız içinde yanakların iç tarafında yaklaşık 1-15 cm ilk bir kesi yapılarak fazlalık oluşturan yağ dokularına ulaşılır. Amaca uygun yeterli miktarda yağ dokusu koter cihazıyla kesilerek çıkarılır. Kanama kontrolü yapılır. Bu işlem dengeli olarak karşı yanağa da uygulanılarak yapılan kesiler daha sonra alınması gerekmeyen malzeme ile dikilerek kapatılır. Hasta uyandırılarak dinlenmeye alınır. yaklaşık 3 saatlik gözlemden sonra evine yollanılabilir. Ağız içindeki bu kesiler ameliyattan sonraki ilk 1 haftada iyileşirler. Hastalarımız operasyon sonrasında ağız içerisindeki dikişleri hissetmezler. Dikkatlice ve anatomiye dikkat edilerek yapıldığında yüz sinirlerine veya tükürük bezi kanalına hasar verilmesi söz konusu değildir

Bişektomi Sonrasi

Operasyon sonrası ağrı olması beklenmemektedir. Bişektomi sonrasında ağız içerisine herhangi bir pansuman yapılmamakla birlikte hastalarımızdan  ağız içi hijyenlerine operasyondan sonraki ilk birkaç günde dikkat etmelerinin özellikle istemekteyiz. Bu amaçla çok sıcak gıdaların tüketilmemesi ve ağız içi temizliği için antiseptikli gargara kullanımı önerilir. Bişektomi işleminin etkinliği uygulamadan hemen 1-2 gün sonra ortaya çıkar ve bu sebeple de memnuniyeti oldukça yüksek bir uygulama olarak ülkemizde de gittikçe popülerlik kazanmaktadır.