Burun Ucu Estetiği Ameliyatı

Bazı kişilerde sorun sadece burun uç kısmındadır. Burun ucunda düşüklük, burun ucunun ampul şeklinde yuvarlak ve iri olması veya burun ucunda bir oluk olması sık görülen durumlardır. Bu gibi durumlarda sadece burun uç kısmına müdahale edilerek daha estetik olarak arzu edilen burun elde etmek mümkün olur. Bu şekilde yapılan rinoplastiye tip rinoplasti veya burun ucu estetiği ameliyatı denilir. Her ne kadar operasyon burun ucuna sınırlı olsa da yine genel anestezi altında ve açık teknikle yapılır ve ortalama 1-1,5 saat sürer.  Burada amaçlanan şey burun ucunu oluşturan kıkırdak yapılarını stenilen şekilde yeniden şekillendirilmesi, bu şeklide dikişlerle güvenilir olarak sabitlenmesidir. Tip rinoplasti sıklıkla burun ucunun düşük olması nedeniyle yapıldığından burun ucunun her zaman istenildiği gibi dik kalması için buraya da sağlam bir destek konulmalıdır. Bunun yapılmadığı durumlarda hastalar açısından sıklıkla korku olarak dile getirilen burun ucunun düşmesi durumu görülebilir. eş zamanlı olarak nefes almada sıkıntıya neden olan septum deviasyonu veya konaklarda büyüme gibi problemler varsa bunlar da düzeltilir. Klasik rinoplastide olduğu gibi ameliyat sonlandırılırken burun içine silikon tampon ve dışına koruyucu atel yerleştirilir.

Ameliyat sonrası dönem

Ameliyat sonrası aynı gün yada ertesi gün hastalarımız taburcu edilirler ve ameliyatın hemen ertesi günü hastalarımızın normal hayatlarına dönmelerini bekleriz. Burun ucu estetiği ameliyatı sırasında genellikle kemik yapılara herhangi bir müdahelede bulunulmayacağı için göz altlarında morluk, göz çevresinde kızarıklık, şiddetli ödem ve ağrı gibi rahatsız edici durumların olmasını beklemeyiz. Ameliyattan sonra ağrı şikayetine pek rastlanmaz. Birkaç hafta burun içi temizliği ve seril deniz suyu ie burunun yıkanması önerilir. silikon tamponların çekilmesi ve atelin alınması için hastalarımız duruma göre üçüncü veya yedinci 5 günlerde kontrollere çağırılırlar. Burun ucundaki operasyona bağlı olan ödem ortalama 3-4 hafta içerisinde geçmekte olup 1.5  Ayın sonunda hastalarımız istedikleri görünüme kavuşmaya başlarlar. Tüm burun ameliyatlarda olduğu gibi tam iyileşme ve ince ayrıntıların ortaya çıkması için 6 ay geçmesi gerekir.

Taburculuk sonrası önerilerimize uyulduğu takdirde ameliyat sonrası herhangi bir sıkıntı çekmeyen hastalarımız yapılan düzenli kontrollerle takip edilirler.