Çene yüz estetiğinin önemli bir parçasıdır. Çene ucu, yüzdeki altın oran ismi verilen simetri ölçütlerinin, alt yüzdeki en önemli öğesini oluşturmaktadır. Çene ucu estetiği (Genioplasti), hem erkek hem kadın hastalarda sıklıkla uygulanan operasyonlardan olmakla birlikte , kısa ameliyat ve iyileşme süresine sahip bir ameliyattır. Genelde çene kemiği gelişimi 18 yaş cıvarı tamamlandığı için operasyon 18 yaşından sonra yapılmaktadır. Çene ucu estetiği işlemleri hastanın maloklüzyon durumu yoksa,  yani, alt ve üst çenedeki dişlerin normal ısırma durumu mevcutsa yapılabilmektedir. Eğer maloklüzyon mevcutsa, yani normal ısırma yoksa öncesinde ortodonti tedavisi gerekmektedir.

Çene ucu ileride ya da geride olabilir. İleride olan çene ucu ‘’progenia’’, daha geride olması ise ‘’retrogenia’’ olarak isimlendirilir.  Plastik cerrah olarak bu değişimlere farklı işlemler uygulamaktayız:

Çene ucunun geride olduğu deformitede çene ucunu farklı tekniklerle doldurarak öne alabilmekteyiz. Hafif deformitelerde, kişinin kendisinden alınan yağın bölgeye enjekte edilmesi yeterli olurken, daha ağır deformitelerde ağız içinden yapılan kesi ile çene ucuna implant  yerleştirilmekte veya yine aynı kesi ile kemikte kesi yapılıp, çene ucu öne kaydırılmaktadır. Çene ucunun büyütülmesi kişinin gıdı probleminin de çözülmesini sağlayabilir.

Çene ucunun ilerde olduğu durumlarda , yine  ağız içi kesi kullanılarak, çene ucundaki fazla kemik törpülenir veya yine kemikte kesi yapılarak daha geride konumlandırılır. Geriye konumlanırılan çene ucu plak veya vida yardımı ile yeni pozisyonunda tespit edilmelidir.

Hastalar genel anestezi altında opere edilmekte olup, operasyon süresi yapılacak işleme göre değişmekte olup yaklaşık 1 – 2 saat civarındadır. Ameliyat akşamı hastalarımızı ağrı ve ödem kontrolü için hastanede tutuyor  ve ertesi gün taburcu ediyoruz . Taburcu edildikten sonra hastalarımızı belirli aralıklarla kontrollere çağırıyoruz. Ameliyat sonrası dudak ve çenede ödem çözülmesi ve nihai sonuçlara ulaşması 3 haftayı bulabiliyor. Kesi ağız içinden yapıldığı için yüzde herhangi bir iz kalmamaktadır. Ağız içindeki kesiler iyileşene kadar yaklaşık 6-7 gün sıvı gıdalar ile beslenmek yeterlidir.

Doğru planlanmış bir genioplasti, plastik cerrahinin en iyi sonuç veren ameliyatlarından biridir.