Genital bölgenin estetik olarak kişiyi tatmin etmesi kendine güven açısından son derece önemlidir. Bu bölgede şikayete neden olana estetik kusurlar doğuştan olabileceği gibi, doğum sonrasında ve travmalara bağlı olarak da meydana gelebilir. Dışarıdan Görünür bir bölge olmasa da kişinin bu bölgenin şeklinden mutlu olmaması sosyal hayatta engelleyici psikolojik bir faktör olur.

Labia minoris olarak adlandırdığımız iç dudakların fazlaca dışarıya doğru sarkmasını düzeltmek  için Labioplasti denilen ameliyatlar günümüzde çok başarılı olarak uygulanmaktadır. hem istenilen daha estetik bir görünüm sağlanırken bu sarkmanın neden olduğu spor yaparken, yürürken ve cinsel ilişki sırasında görülen rahatsızlıkları da düzeltir.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vajina DaraltmaÖzellikle doğumlar sonrasında vajinal kanalın genişlemesi ve yine doğum sırasında yapılan yardımcı kesilerin iyi onarılmaması vajinal estetiği bozan ve sıkıntı yaratan diğer nedenlerdir. Bu durumda da vajinoplasti denilen vajinal kanalın daraltılması ameliyatları uygulanarak kanal daraltılır bu da çiftlerin cinsel hayatını olumlu yönde etkiler. Biraz önce bahsettiğimiz doğum sırasında doğumu kolaylaştırıcı olması için yapılan ancak o sırada anatomik olarak düzgün bir şekilde onarılmayan kesiler de vajen altında bulunan perine dediğimiz bölgede estetik kusurlara neden olur ki bunlar da perineoplasti dediğimiz ameliyatlarla düzeltilebilir.

Daha az olmakla birlikte bazı kadınlarda pubik bölge dediğimiz bölgede fazlaca yağ birikimi sonucu belirgin bir kabarıklık olur bu da kişiye bağlı olarak rahatsızlık verici bir görüntüye neden olur. Bunun da o bölgeden liposakşın yöntemiyle yağ alınmasıyla düzeltilmesi mümkündür. Bütün bu ameliyatlar kişide özgüveni artıran ve cinsel hayatına olumlu katkıda bulunan işlemlerdir.

Genital Bölge Estetiği Operasyon Öncesi Değerlendirmemiz:

Ameliyat öncesi Hastanın vajinal doğum öyküsü, idrar ve gaita kontrolu (istemsiz kaçırma var mı?) ve cinsel ilişki sırasındaki rahatsızlıklar değerlendirilmelidir.

Labioplasti Genital Bölge Estetiği

LabioplastiLabioplasti operasyonu sırasında labiumlarda mevcut fazlalık çıkartılarak doğal ve estetik bir görünüm hedeflenir. Bu ameliyat için genel anestezi tercih edilir. Ameliyattta amaçlanan şey dudaklardaki sarkıklık ve gevşekliğin düzeltilmesidir. Ameliyatta yapılan kesiler dışarıdan görünmeyecek, diğer bir deyişle dudakların iç kısmında kalacak şekilde planlanır. Zaten bu bölge ameliyat izleri açısından şanslı bir bölge olduğundan bir süre sonra fark edilebilir bir iz kalmaz.

Vajinoplasti ameliyatında fazlaca gevşemiş olan vajinal kanalın daraltılması bir anlamda sıkılaştırılması amaçlanır. Bu amaçla vaden içini döşeyen mukoza dediğimiz kısımdan uygun büyüklükte bir parça çıkarılır altında kalan vajinal kaslar birbirine yaklaştırılarak sıkılaştırma sağlanır ve mukozada yapılan kesiler tekrar kapatılır. Ameliyat için kesiler tamamen vajen girişinden sonra yani çeriden yapılacağı için bir iz bırakmaz. Vajenin altında kalan ve perine dediğimiz bölgede doğumlara veya travmaya bağlı estetik kusurlar da perineoplasti ameliyatı ile düzeltilir. istenmeyen mevcut izler çıkartılır bu bölge gerginleştirilir ve kuvvetlendirilir.

Pubik Bölge Estetiği

Pubik bölgenin fazla yağ depolanması nedeniyle buranın fazlaca belirgin olması durumunda da 3-4 milimetrelik bir kesiden önce yağ alımını kolaylaştıracak bir sıvı karışımı enjekte edildikten sonra liposakşın ile fazla yağ alınır. Bu ameliyat için herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur

bu ameliyatlar  sonrasında hafif ağrı ve lekelenme tarzında kanamalar oluşabilir.  Ancak günlük hayatı etkilemeyecek derecededir. Bütün bu bu ameliyatlarda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur.

  • Hastanın operasyon sonrası yapması gerekenler:
    Hastalar kişisel hijyene dikkat etmeleri, önerilen şekilde düzenli pansuman için gelmeleri ve reçete edilen antibiyotiği kullanmaları önerilir. Ameliyat sonrasında hastalarımız 2-3 gün içerisinde işlerine dönebilir.
  • Hastanın operasyon sonrası yapması gerekenler:
    Operasyondan sonra 1 ay süre ile cinsel ilişki önerilmemektedir.