Erkeklerde kadın tipi meme büyümesine jinekomasti adı verilmektedir. Jinekomasti genellikle erkek çocukların ergenliğe girdiği dönemde ortaya çıkmaktadır ve büyük bir kısmı zamanla gerilemektedir. Diğer kısımında  ise memeler büyük olarak kalabilir. Jinekomasti kilo fazlalığına, bazı genel metabolizmayı etkileyen hastalıklara, bazı ilaçlara, ve alkole kullanımına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Jinekomasti şikayeti kişide değişik nedenlerle en çok da çevreden gelen tepkiler nedeniyle öz güven kaybına yol açabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Meme dokusunun özelliklerine göre iki operasyon tekniği kullanılmaktadır. Memede büyümenin nedeni daha çok yağ dokusu artışından kaynaklanıyorsa liposuction yöntemi ile yağ alınarak memelerde küçülme sağlanır . Eğer yağ dokusu ile beraber meme dokusunun belirgin artışından kaynaklanıyorsa o zaman meme dokusunun ciltte yapılacak kesiden ulaşılarak küçültülmesi yapılmalıdır. Çünkü erkeklerde de aynen kadınlarda olduğu gibi normal meme dokusu bulunmaktadır. ileri yaşlarda jinekomasti ortaya çıkarsa o zaman çıkarılan dokuda bir tümör olabileceği ihtimalini atlamamak için çıkarılan parçalar patolojik incelemeye yollanılmalıdır. çünkü erkeklerde de meme kanseri  görülebilir ama oldukça nadirdir. Bu yöntemde kullanılan kesi meme ucu etrafındaki koyu renkli halkanın alt sınırında planlanır. Oluşacak izin zamanla silikleşmesi beklenir. liposakşın yönteminde ise sadece gövdenin yan tarafında her iki memede birer adet 4 mm ilk delikler kullanılacağından kalacak iz ihmal edilebilir

Jinekomasti operasyonu öncesi doktorunuza şikayetlerinizi ve ameliyat sonrası beklentilerinizi dile getirilmelisiniz. Doktorunuz sizi muayene edecektir ve size en iyi sonuç sağlayacak ameliyat tekniğini önerecektir. Eşlik eden hastalıklarınız, geçirdiğiniz ameliyatlar ve devamlı kullandığınız ilaçlar var ise doktorunuza bilgi veriniz.

Ameliyattan önce sizden ameliyat hazırlığı için tetkikler yaptırmanız istenecektir. Anestezi tarafından değerlendirilip ameliyat için uygunluğunuz değerlendirilecektir. Onay alındıktan sonra ameliyat günü kararlaştırılacaktır.

Anestezi alacağınız için hastaneye gelmeden 8 saat öncesinden itibaren yemek ve su alımını durdurmanız gerekecektir. Ameliyat öncesi planlama (çizim) yapılır. Ameliyathaneye girdikten sonra anestezi uygulanacaktır.

Ameliyat yaklaşık 1-2 saat sürecektir. Ameliyattan sonra göğsünüzde korse olacaktır. Bunun amacı ciltte herhangi bir küçültme yapılmadığından derinin adaptasyonunun sağlanması ve ödemin azaltılmasıdır. Bu korseyi 6 hafta (3 hafta gece-gündüz, 3 hafta sadece geceleri) kullanmanız gerekecektir. Duruma göre aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu edileceksiniz. Ameliyat sonrası bir hafta boyunca ağır işlerden ve eğilmekten sakınmanız gerekecektir. Ameliyattan 3 gün sonra duş almanıza izin verilebilir. Sadece liposuction yapıldıysa 1 hafta sonra kanal girişlerine konulan birer adet dikiş alınır. Meme dokusuna kesi yapılarak azaltıldığı durumda ise Meme başı etrafında dikişler 10 gün sonra alınır.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme hızlı olmaktadır. Yaptığınız işin ağırlığına bağlı olarak 1 hafta içinde işinize geri dönebilirsiniz. 3 hafta boyunca göğüs kaslarını çalıştıran aktivitelerden uzak durmanız tavsiye edilir. Ameliyat sonrası meme şeklinin tamamen oluşması 6 ay ile 1 sene arası sürecektir. Operasyon sonrası şişliklerin zamanla azalacağı unutulmamalıdır.

Jinekomasti ameliyatı görünümde dramatik bir değişiklik yapmakta ve özgüveni artırmaktadır. Ciddi kilo alımı olmadığı sürece sonuçlar kalıcı olacaktır