Karın germe veya abdominoplasti ameliyatı, karın bölgesi cilt altında yağlanma ve ciltte aşırı sarkmayı ortadan kaldırmak için yapılan ameliyattır. Özellikle spor ve diyete rağmen cildinde toparlanma olmayan hastalarda tercih edilir.  Göbek deliğinin alt kısmında kalan çatlama, sarkma gibi sorunlar, göbek deliğinin üzerinde kalan ciltteki gevşeme ve fazlalıklar, özellikle alt karın bölgesinde toplanmış yağ birikimleri ve karın kaslarının gevşek olmasından kaynaklanan karın şişkinliği abdominoplasti ameliyatı ile düzeltilebilir. Doğum yapmış, aşırı kilo alıp vermeye bağlı karın sarkması oluşmuş bayanlar ve yine aşırı kilo verme sonucunda göbeği sarkan erkekler abdominoplasti için uygun adaylarldır.

Karın Germe Ameliyatı

Karin Germe AmeliyatıEstetik karın germe ameliyatlarında uygulanan iki teknik vardır: Tam karın germe ve mini karın germe. İki yöntemden hangisinin sizin için en doğru ve en iyi sonuç vereceğini doktorunuz karar verecektir. Operasyon genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2-3 saat sürer. Kesi alt karın kıvrımında genellikle sezaryen kesisinin olduğu yerde (kasıklar arasında) yerleştiği için kullandığınız iç çamaşırı modeline göre gizlenebilmektedir. Göbek deliğinin altında kalan stria dediğimiz sedef renkli deri çatlaklarının olduğu kısımda bu sınırların içinde kalıyorsa bu bölgedeki fazlalık çıkarılıp atılacağı için, yapılan ameliyat ile bu çatlaklardan kurtulunmuş olur.

Estetik karın germe operasyonundan sonra nadir de olsa, enfeksiyon, kanama gibi sorunlar görülebilir. Bu riskleri en alt düzeye indirmek için sizden ameliyattan 1 ay önce ve sonrasında sigarayı bırakmanız önerilecektir.

Kullandığınız tüm ilaçları, geçirdiğiniz operasyonları, ek hastalıklarınızı (şeker, tansiyon), alerjik durumlarınızı doktorunuza bildiriniz. Ameliyat ile ilgili doktorunuzla görüştükten sonra sizden bazı laboratuvar testleri istenilecektir ve sonuçlarıyla beraber anestezi doktoru tarafından muayene edileceksiniz. Ameliyat günü sizden 7 saat aç ve susuz gelmeniz istenecektir. Ameliyatın ardında size yardımcı olacak bir refakatçiye de ihtiyacınız olacaktır.

Ameliyat öncesi doktorunuz karın bölgenizin ölçümlerini yapıp karın üzerinde çizim yani bir planlama yapılacaktır. Daha sonra ameliyathaneye alınıp uyutulacaksınız. Ameliyatta bahsedilen kesi ile karın derisi karın kaslarından ayrılır yani serbestleştirilir. Aşağı doğru çekilerek fazlalık işaretlenerek çıkarılır. Eğer geri kalan deri kısmında ve basenlere doğru da aşırı yağ depolanması varsa buralara liposakşın yapılarak incelme sağlanır. Karın duvarında kaslarda gevşeklik varsa bunlar da dikişlerle birbirine yaklaştırılarak bel kıvrımınızın daha belirgin olması sağlanır. Ameliyat sırasında orijinal göbek deliğiniz ve yeri korunacaktır. Ameliyatın bitiminde kesi yeri genellikle cilt altında kalan dikişlerle kapatılır ve destek amacıyla korse giydirilir. Bu aynı zamanda ödemi azaltacaktır. Ameliyat mutlaka dren kullanılır ve genelde ameliyat sonrası birinci günde çıkarılır.

Ameliyat sonrası görülecek ağrı şikayetleri genel ağrı kesicilerle kesilebilir

Estetik karın germe operasyonundan sonra 1 hafta boyunca hafifçe eğik yürümemek, ev işleri dışında ağır fiziksel aktivitede bulunmamak önerilir. Ağrı, hareket kısıtlılığı gibi sorunlar, tahmin ettiğinizden az olacaktır. Karın bölgenizde ödem olacaktır. Bunun nedeni o bölgede kan dolaşımında yavaşlamadır. Bu şişliklerin hızlıca inmesi, karnın güzel şekil alması için ameliyat sonrası takılan korseyi 6 hafta kullanmanız istenilecektir. Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirsiniz. Ameliyattan 1 hafta sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapabilirsiniz. İş koşullarını değerlendirerek operasyondan 1 hafta sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ameliyat izleri iç çamaşırı altında kalacaktır ve 6 ay sonra zorlukla fark edilir hale gelecektir.