Yer çekimi etkisi, yıllar içinde ve ya kısa sürede hızlı ve çok kilo vermeye bağlı olarak kol bölgesinde ortaya çıkan cilt sarkıklığı ve deformasyonların giderilmesi için uygulanır.

Kolda mevcut olan sadece yağ fazlası ise liposuction işlemiyle istenen kontur elde edilebilir. Ancak yağ dokusuyla beraber cilt sarkıklığı da mevcutsa yapılması gereken işlem kol germe (brakioplasti) ameliyatıdır.

Operasyon öncesi işaretenen fazla cilt ve dokular uygun şekilde çıkartılır. Genel anestezi altında yapılan işlem ortalama 1,5-2 saat sürer. Gerekli durumlarda liposuction tedavisi ile kombine uygulanabilir.

Bu ameliyatın belki de en zorlayıcı kısmı her iki kol altında oluşacak olan izlerdir. Bu izler kolun görünmeyen yüzünde olacaktır ancak hasta bu izlerin her zaman mevcut olacağını, ve bu izlerin kalitesinin operasyon tekniğinden daha ziyade hastanın yara iyileşme potansiyeliyle ilgili olduğunu unutmamalıdır. Ayrıca bölge itibariyle bu bölgedeki izler kalın olarak iyileşebilmektedir. Duruma bağlı olarak dren yerleştirilebilir.

Hasta 1 hafta sonra günlük işlerine dönebilir. Operasyon sonrasında 4 hafta sportif aktiviteler kısıtlanır. İzlerin kabul edildiği durumda plastik cerrahinin yüz güldürücü ameliyatlarından biridir.