Meme Küçültme Ameliyati Nedir?

Meme küçültme ameliyatı (Reduction mamoplasty) herhangi bir sebebe bağlı olarak hastalarda rahatsızlık yaratacak şekilde aşırı büyük boyutlarda olan memelerin normal boyutlara küçültülmesi  ve bunu yaparken de estetik olarak daha güzel bir meme oluşturma işlemidir. Meme küçültme ameliyatı  yaklaşık 3 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır.

Meme Küçültme Ameliyati Kimlere Yapilir?

Büyük memeler hastaların fiziksel aktivitesini kısıtlar, kıyafet seçimini zorlaştırır ve kişiyi olduğundan daha kilolu gösterir. Bunların yannda vücudun ağırlık merkezini öne kaydırarak her an bir yük taşıyormuşçasına boyun, omuz ve sırt bölgesine fazla yük bindirerek bel, boyun ve sırt ağrılarına neden olur,, postür bozukluklarına yol açar. Özellikle yaz aylarında artan terlemeyle beraber meme altında rahatsız edici pişikler ve ciltte erozyona neden olur. oluşur. Ayrıca hastaların pek çoğunda bu artan ağırlığa bağlı olarak sütyen askılarının omuzlarda derin oluklar oluşturduğu ve omuzların aşağıya doğru düştüğü görülür. Bu şikayetlerden herhangi birine sahip kişiler meme küçültme ameliyatı için uygun adaydırlar ve ameliyatın hemen sonrasında fayda görmeye başlarlar. Sıkça sorulan bir soru da hastaların ileride doğum yaparlarsa emzirip emziremeyecekleridir. Son tekniklerle süt bezleri ve süt kanalları belirli büyüklükte fonksiyon görecek şekilde korunduğu için emzirme mümkündür. Bu nedenle doğum yapmamış genç yaş grubu hastalar da meme küçültme ameliyatı olabilirler  Hastalar fiziksel rahatsızlıklarından kurtulmakla kalmayıp, estetik olarak daha çekici, küçülmüş ve dik memelere sahip olurlar..

Meme Büyüklüğünün Sebebi

Değişik nedenlerden dolayı memeler olması gerekenden daha büyük olabilir. Ergenlik döneminde genetik olarak memelerin olması gerekenden daha çok büyüyebilmesi, hamilelik sürecinde hormon değişikliklerinden dolayı memelerin büyüyüp o şekilde kalabilmesi bu nedenlerin arasındadır.

Meme Küçültme Ameliyatinda Memeler Ne Kadar Küçültülür?

Küçültmenin hacim olarak teknik bir sınırlaması yoktur. Ne kadar küçüleceğine hastanın fiziksel özellikleri göz önünde tutularak yaptığımız tavsiyeler doğrultusunda beraber karar verilir. Ancak kadınlığın en önemli organlarından olan memenin aşırı küçültülmesi de tavsiye edilmez. Bazı vakalarda memeler her iki koltuk altına doğru da dolgunluğa neden olurlar ki bu durumda liposuction ile buraların da normal kontura kavuşması ameliyata ek bir işlem olarak yapılır

Meme Küçültme Ameliyatinda Tekniler

Meme küçültme ameliyatlarında hastaların en çok merak ettiği konuların başında ameliyattan sonra iz kalıp kalmayacağı kalacaksa nasıl olacağı gelir. Hasta ile karşılıklı görüşülerek hasta için en uygun olan cerrahi yönteme kara verilir. Meme ameliyatları sonrasında uygulanan tekniğe bağlı olarak genellikle iki farklı tipte iz meydana gelir. Vertikal skar mamoplasti yönteminde  iz “lollipop” şeklindedir. meme başını çevrelyen ve meme başı alt sınırından meme altına dik bir şekilde uzanan yaklaşık 8 cm ilk bir izdir. diğer yöntem olan “ters-T skar yönteminde ise ek olarak meme altı kıvrımında boylu boyunca uzanan yatay bir iz daha vardır.  Daha az iz bırakıp daha iyi estetik sonuçlar elde edinildiği için “lollipop” şeklinde iz bırakan vertikal skar tekniğini büyük sıklıkla tercih etmekteyiz

Meme Küçültme Ameliyati Sonrasi

Anestezinin etkisi geçtikten sonra, 1 gün hastanede takip altında kalmanız uygun olacaktır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca ilaçlara cevap veren ağrı ve şişlik olabilir. İyileşme süresi boyunca da ameliyat sonrası meme boyutlarınıza uygun olarak destekleyici bir sutyen giyilmesi gerekmektedir. Birçok hasta birkaç hafta içinde işlerine dönebilmektedir. İyileşme döneminde ağır kaldırma ve çekme hareketleri ile yorucu fiziksel aktivitelerden  6 hafta boyunca kaçınmalıdır.

İhtiyaca göre dren (ameliyat bölgesinde biriken sıvıların toplanması için kullanılan malzeme) kullanılabilir. bu dren ameliyat sonrası birinci veya ikinci gün alınır.

Meme Küçültme Ameliyati Kansere Sebep Olur Mu?

Meme küçültme ameliyatının meme kanseri riskini arttırmadığını hatta çıkartılan meme dokusu ile birlikte kanser gelişme riskinin azaldığını ve erken tanı ihtimalinin arttığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.