Liposuction, vücuda yeni şekil vermek amacıyla, yağların vakumla emilmesi işlemidir. Genel olarak vücutta birikmiş ve diyet veya spor ile atılması mümkün olmayan inatçı bölgesel yağları ortadan kaldırmak ve istenilen estetik vücut kıvrımlarına ulaşmak için yapılmaktadır.

Çoğu zaman uygulanan yerler, çene altı, kolların üst kısmı, sırt, bel, karın, kalça, basen, uyluk ve dizlerin iç yüzü bölgeleridir. Şişman olmayan ama vücudunun belirli bölgelerinde fazla yağ birikimi olanlar için ideal bir çözümdür.

Liposuction ince kanüllerin özel bir vakum cihazına bağlanması ile yapılır. Kanüller liposuction yapılacak bölgeye uygun yerlerden vücuda ulaştırılır ve yağ dokusu emilerek alınır. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ortalama 1,5-2 saat sürer. Ameliyat sonrası liposuction uygulanan bölgeye özel korse giydirilir ve 6 hafta boyunca kullanılması önerilir. Bu korse, ödemin minimuma indirilmesine ve bölgenin hızlıca şekillenmesine fayda sağlayacaktır. Hastanede 1 gün kaldıktan sonra taburcu edilirsiniz.

Kanüllerin giriş yerlerinde birer adet dikişleriniz olacaktır ve genellikle 1 hafta sonra dikişler alınır. Operasyon sonrası morluk, şişlik, karıncalanma gözlenebilmektedir. Bu şikayetler genellikle 3 hafta içinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Liposuction yağ alma işlemi, sonuçlarını görmek için sabır isteyen bir uygulamadır.  Hedeflenen görünüme ulaşmak için genellikle 2 ay kadar beklemek gerekmektedir.