Niçin Yapılır?

Kalçaların estetik bütünlüğünü tamamlayan en önemli kısım bacakların iç yüzü olan uyluk bölgesidir. Bu alanlardaki estetik problemler tüm bacağı etkilemekte ve hastaların bacaklarını saklamasına ve arzu edilen şekilde kıyafet seçilememesine hatta yürürken sürtünmeye yol açarak dermatit başta olmak üzere çeşitli cilt hastalıklarına da sebep olarak hastaları rahatsız edebilmektedir.

Kimlere Uygulanmaktadır?

Uyluk germe ameliyatlarından esas olarak fayda gören hasta grubu 40 yaş üstü kadın hastalardır. Özellikle kilo alıp vermeler hamilelik sonrası kadınlarda daha sıktır. Bu nedenle hamilelik sonrasında da uylukların iç ve üst taraflarında oluşan gevşeme ve deri kalitesi bozukluğu sıklıkla görülür. en sık uygulandığı hasta grubu 40 yaş üstü kadınlar da olsa bazı cilt tipleri gevşemeye diğer deri tiplerine oranla daha fazla eğilimli olduğundan  bu tip deriye sahip olanlarda sorun daha erken yaşlarda ve hatta herhangi bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda problem sadece ciltteki gevşeme iken, bazılarında cilt altı dokularda yağ fazlası da sorundur.

Operasyon Öncesi Değerlendirme

Uyluk germe operasyonu öncesi bel hizasından diz altına kadar olmak üzere 45’er derece fark ile her iki uyluğun fotoğrafları çekilir. Ardından hasta ile fotoğraflar üzerinden problemi düzeltmek için yapılacak operasyon için ortak plan yapılır.

Problemin Oluşma Nedenleri?

Bacakların iç tarafında yani uyluklarda cilt kalitesinde bozulmaya neden olabilecek bazı sebepler; gevşeme ve elastikiyet kaybı, deride dalgalanma ve düzensizliklerdir. Bu düzensizlikler ilerleyici ise zamanla vücut hatlarında bozulmaya neden olabilmektedir. Uyluk bölgesinin cildini gerip gevşeten kilo alıp verme, egzersiz eksikliği ve yaşlanmayla gelen cilt kalitesinde ve kollajen miktarında azalma ile iç bacaklarda oluşan gevşeme hızlanır. Bu cilt hastalıklarının oluşmasının temel nedeni uyluk bölgesi derisinin oldukça ince olmasıdır. Uyluk cildinin ince olması bu bölgenin rahatsızlıklarının düzeltilmesini de daha zor hale getirmektedir. Uylukta meydana gelen cilt gevşekliği ve deri sarkmasının düzeltilmesi için en uygun tedavi uyluk germe işlemidir.

Uygulanacak Tedavi Teknikleri Ve Operasyonların Anlatımı

Uyluk germe işlemi tanım olarak uylukların üst ve iç tarafında mevcut olan deri fazlalığı, sarkıklık ve yağlanmanın giderilmesidir. Uyluk germe ameliyatları ameliyathane ortamında genel anestezi altında gerçekleştirilen ve genellikle1-2 saat süren işlemlerdir. Bu germe işlemi tüm bacakta bir miktar düzelme ve incelme sağlasa da etkisi esas olarak uyluğun iç tarafı ile sınırlıdır. Bu operasyon için geç kalınması durumunda deri fazlalığı belirli bir seviyeyi geçen ve yağlanması fazla olan hastalarda bu yöntemin uygulanması daha uzun kesilerle mümkün olacağından sonuçta kalacak iz de daha uzun olacaktır. Daha erken safhalarda yapılacak kesi daha kısa ve sadece iç çamaşırının altında kalacak şekilde yapılabilirken ileri sarkmalarda bacak iç kısmında aşağı doğru uzanan ilave bir kesi daha yapılması gerekir bu kesi mümkün olduğunca kısa tutularak doğrudan karşıdan bakışta görülmeyecek şekilde kamufle edilmesi amaçlanır.Uyluk germe operasyonunu zorlaştıran temel sebep uyluk derisinin cildinin çok ince ve gevşemeye meyilli olmasıdır. Eğer liposuction tek başına uygulanır ise deride zaten mevcut olan gevşemenin artma riski mevcuttur. Her operasyonda olduğu gibi uyluk germede de bazı komplikasyonlar yaşanabilmektedir. İleri vakalarda sadece yatay bir kesi ile Uyluk germe  yapıldığında yaralarda açılma, bacakta uzun süren şişlikler, zamanla izlerin genişlemesi ve aşağıya kayması gibi sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle gerekli olan durumda eklenecek bu dikine eden iz oluşabilecek bu komplikasyonların önlenilmesi içindir. nadir olarak görülmekle beraber en büyük problem genital alanda oluşabilecek şekil bozukluklarıdır. Özellikle hasta bacaklarını açtığında dikiş izi vajina dudaklarını dışarı doğru açabilir. Bu nedenle dikey izle yapılacak uyluk germeler bu komplikasyonun önlenilmesinde de tercih edilmelidir. Dikey izdeki en büyük sorun ise yara izleridir ancam germe sonrasında uygun takip ve bakımla sorunsuz bir iyileşme sağlandığında yaklaşık 6 ay sonra dikiş izleri daha az belirgin hale gelir. Bununla birlikte dikiş izleri hiçbir zaman tam olarak yok olmaz. Hastalar iz konusunda mutlaka bilgilendirilmiş olmalıdır.

Hastanın Operasyon Sonrası Yapması Gerekenler

Uyluk germe işlemi sonrasında normal cilt yaşlanması süreci doğal olarak devam eder ve uyluklarda bir miktar gevşeme olabilir. Düzensiz kilo alma ve verme bu süreci hızlandırmaktadır. Ancak hiçbir zaman uyluklar ilk dönemki haline geri dönmeyecektir. Hastaların uyluk germe operasyonu sonrası alınan güzel sonucu koruyabilmek için kilolarına dikkat etmeleri, düzenli spor ve cilt bakımı yaptırmaları en önemli koşuldur.

Hastanın Operasyon Sonrası Yapmaması Gerekenler

İlk 3 hafta hastaların fazla ayakta kalmaması, yürümemesi ve istirahat etmesi gerekir. Üçüncü haftadan sonra koşma ve ağırlık kaldırma dışında spora izin verilir. Altıncı haftadan sonra ağırlık kaldırma dahil her türlü aktivite serbesttir.

İyileşme Süreci

Hastaların ameliyattan sonra ilk 2 gün dikişlerin üzerinde bandaj bulunur. İki gün sonra hastaların banyo yapmasında sakınca yoktur. Dikişlerin tümü cilt altında olduğundan dikiş alınması gerekliliği yoktur. Operasyon sonrası dönem ağrılar ağrı kesicilerle yönetilebilecek şiddetttedir. Yapılan işleme göre şişlik, morluk  görülebilmektedir. Bu şikayetlerin olması normaldir ve gün geçtikçe şikayetlerde azalma görülür. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, uyluk germe ameliyatlarında da ameliyattan 1-2 hafta öncesinde ve ameliyattan sonraki dönemde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir.